• biuro@reprin.eu
  • 55-095 Długołęka; Wrocławska 33B/1

Wibroakustyka

Wibroakustyka maszyn i układów przemysłowych skupia się na pomiarze oraz analizie drgań urządzeń w rozruchu. Badania te pozwalają ocenić bieżący stan techniczny maszyn, a także wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych elementów mechanicznych. Stosując specjalistyczny sprzęt pomiarowy rejestrujemy intensywność wibracji, która ulega zmianom wraz z postępującą eksploatacją urządzeń. Wiedza w zakresie wibroakustyki jest nieoceniona w wychwytywaniu wczesnych sygnałów zużycia lub uszkodzenia elementów układu, mogących prowadzić do poważniejszych usterek. To z kolei ułatwia planowanie prac serwisowych i konserwacyjnych w terminie dogodnym dla przedsiębiorstwa – unikając niechcianych awarii, przestojów i utrzymując wydajność zakładu na stałym poziomie.

Pomiary wibroakustyczne wykorzystuje się także do wykonania pomiarów po kapitalnym czy okresowym remoncie maszyn, pozyskując informacje o ich stanie dynamicznym i dopuszczając je do ponownego użycia.
Drgania maszyn są często również źródłem szkodliwego, uciążliwego hałasu, dlatego ich diagnostyka i utrzymanie na poziomie optymalnym są konieczne z uwagi na bezpieczeństwo i higienę pracy personelu. Dzięki wibroakustyce maszyn oraz wibroakustyce układów przemysłowych udaje się stworzyć warunki przyjazne dla pracowników.

Regularne przeprowadzanie badań wibroakustycznych zapewnia stałą, nieprzerwaną eksploatację maszyn i instalacji oraz znaczącą redukcję kosztów serwisu i konserwacji.